Co to jest serwer i domena? Do czego służy? Ile kosztuje?

Serwer i domena są niezbędnymi elementami każdej strony internetowej. Bez nich strona nie mogła by istnieć. Przedstawiam wyjaśnienie w kilku słowach, zapraszam do czytania.

Domena strony www

domena-internetowaDomena, jest inaczej zwana adresem internetowym. Tak jak sklep, ma swój adres ( np Swarzędz, ul Przykładowa 1/1 ) tak i każda strona www ma swój adres w internecie ( np smilesoft.pl ). Domena składa się z 2 członów nazwy oraz rozszerzenia ( smilesoft.pl ). Zarówno jeden jak i drugi człon, może się składać jedynie z małych liter. Czasami właściciele stron dla lepszej widoczności piszą np SmileSoft.PL jednak służy to jedynie celom estetycznym, i nie ma nic wspólnego z prawidłowym zapisem adresu strony. Nazwa domeny, opisuje co znajduje się na stronie. Może to być nazwa firmy, marki, produktu, słowo kluczowe kojarzące się z branża, opis. Najbardziej znane w Polsce rozszerzenia domen to .pl, .com.pl, .net, .info, .org, .eu, .com itd. Zdecydowanie najbardziej polecanym rozszerzeniem jest .pl

szukanie-domen-internetowych-kreatywne-smilesoft-swarzedzIle kosztuje domena do strony?

Domenę opłaca się na rok z góry. Najczęściej pierwszy rok jest tańszy. Każde rozszerzenie ma swoją cenę zakupu na 1 rok i przedłużenia na każdy kolejny. Jednak przykładowo domena z końcówką .pl na 1 rok kosztuje ok 13 zł, przedłużenie ok 60 zł ( dane na 2016-06-03 ).

Jak znaleźć dobrą domenę?

To fakt. Większość ciekawych domen, jest już zajętych. Dlatego liczy się dobra analiza. Jak chcesz, aby postrzegali Cię klienci? W jaki sposób zamierzasz promować swoją stronę? Jakie zadanie ma Twoja strona? Co Ty chcesz przekazać użytkownikom? W ramach oferty stworzenia strony internetowej zawsze pomagam moim klientom wybrać najlepszą opcję. Podaj mi temat, kilka informacji, a znajdę domenę dla Twoich potrzeb.

Serwer strony www

serwer-www-smilesoftSerwer jest to miejsce dla strony, jak ziemia pod domem. Strona gdzieś musi spoczywać. Wchodząc nawet troszkę głębiej w temat dowiadujemy się, że sam serwer umożliwia istnienie strony, poprzez obsługę takiego oprogramowania jak php, baza danych, serwer pocztowy i inne. Strony internetowe są kodowane. To znaczy, że programista taki jak ja pisze w języku, który rozumie komputer, aby ten mógł wyświetlić informację zrozumiałą dla człowieka. Samo przerobienie kodu na to co rozumie komputer, w przypadku php nazywane jest interpretacją, a program który tego dokonuje nazywamy interpreterem. W zasadzie dla zwykłego użytkownika nie ma to znaczenia, ale fajnie brzmi. Tłumacząc na Polski i podsumowując – serwer umożliwia działanie strony.

Ile kosztuje serwer, który wybrać?

pomoc-programista-swarzedz-informatykaJeżeli bierzemy pod uwagę solidne serwery – ceny zaczynają się od ok 350 zł rocznie. Dla większości stron firmowych są jednak one znacznie „za duże”. Dlatego chcąc ułatwić moim klientom życie – daję im możliwość skorzystania z kawałka mojego serwera. Pierwszy rok gratis, każdy kolejny od 100 zł. Otrzymujesz tak samo szybki serwer jak ten za 350, a ilość miejsca jest dopasowana do Twoich potrzeb.
Tworząc stronę firmową dla mojego klienta, często dodaję serwer i domenę na 1 rok w gratisie, oraz pomagam w ich pilnowaniu. Domena i serwer których nie opłaci się po roku – automatycznie przestają działać. Każdemu mojemu klientowi pomagam w pilnowaniu terminów opłaty za domenę i serwer. Warto skorzystać z takiej pomocy – bo najzwyczajniej w natłoku codziennych obowiązków, coroczna opłata za serwer i domenę może gdzieś uciec – co niesie za sobą poważne konsekwencje. Pozdrawiam i do usłyszenia!

Dodaj komentarz